×
13 شهریور 1397  |  کد خبر 250  |  چاپ  |  بازدید 257  |  گروه تانا - اولین آژانس بین المللی ارتباطات در ایران           

سخنگوی نمایشگاه گاز ایران پیشنهاد داد:

برگزاری نمایشگاه جهانی صنعت گاز 2020 در ایران

در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران، برگزاری" نمایشگاه جهانی صنعت گاز" با مشارکت مجامع و سازمان های بین المللی و کشورهای تولید و صادرکننده گاز و ثبت " روز ملی صنعت گاز" در تقویم رسمی ایران، پیشنهاد شد.

به گزارش ستاد خبری اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران IRGS2018، مجتبی راد سخنگوی این نمایشگاه ضمن اعلام و طرح این دو پیشنهاد گفت:

در کنار برپایی کنفرانس های جهانی، برگزاری " نمایشگاه جهانی صنعت گاز" به صورت دوره ای 4 ساله از سال 2020 میلادی در دستور کار قرار گیرد و ستاد برگزاری نمایشگاه گاز ایران این پیشنهاد را با هماهنگی وزارت نفت و شرکت ملی گاز در سطح داخلی و رایزنی با سازمان ها، مجامع و انجمن های بین المللی مرتبط با گاز در سطح بین المللی پیگیری خواهد کرد تا اولین دوره آن به میزبانی تهران برپا شود. مجتبی راد در توضیح ثبت یک روز ملی به نام گاز گفت:

با گذشت نیم قرن از شکل گیری صنعت گاز ایران، تشکیل زیرساخت های اکتشاف، استخراج، تولید، تامین و توزیع گاز، تاسیسات ساحلی و فراساحلی، توسعه منابع انسانی، تسلط بر ارائه، انتقال و توسعه فناوری ها، ایران را در مقایسه با سایر کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منطقه منا) به سطح مطلوبی از توانمندی رسانده و این کشور به عنوان یکی از نقش ­آفرینان اصلی در آینده انرژی دنیا با محوریت گاز مطرح می­باشد.

وی گفت: بر این اساس ثبت " روز ملی صنعت گاز" پیشنهاد شده که طرح آن برای ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی تا یک ماه آینده به وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

سخنگوی نمایشگاه گاز ایران اظهار داشت: تامل در پیشنهاد چند سال گذشته عالی ترین مقام ایران برای تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نشان از عزم ایران برای توسعه صنعت گاز در همکاری و تعامل با سایر کشورها برای تامین انرژی دنیا و تثبیت امنیت جهانی و نیل به اهداف تعیین شده است.

راد افزود: توجه به مقوله گاز در برنامه های راهبردی ابلاغیه سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، اولویت های راهبردی وزارت نفت، نشانگر عزم ایران برای توجه بیشتر به توسعه این صنعت برای افزایش ثروت ملی، اقتدار منطقه ای و بین المللی در هم سوئی با توسعه پایدار جهانی و ایفای نقش موثر در تحقق آن است.

وی به ماهیت متفاوت گاز در مقایسه با سایر منابع اشاره کرد و گفت: گاز می تواند بیش از گذشته به عنوان محور صلح در منطقه و جهان، رخ نمایی کند. شکل گیری همکاری های دوجانبه یا چندجانبه منطقه ای و بین المللی در بخش های مختلف زنجیره ارزش گاز و تبدیلات گازی با ایجاد منافع مشترک فی مابین کشورها به طور طبیعی تعامل و مراودات بین المللی را در بالاترین سطح و البته در دراز مدت تامین می نماید.

وی با اشاره به برنامه های جهانی توسعه صنعت گاز، سهم آن در سبد انرژی جهان، نقش گاز در توسعه کشورها سازگارتر بودن آن با محیط زیست و تاثیر گاز در توسعه اقتصادی دنیا بر مبنای مولفه های مرتبط با انرژی تاکید کرد: نقش ایران به دلیل رتبه برتر خود در دارا بودن ذخایر تثبیت شده گازی جهان و رتبه سوم تولیدکنندگان گاز، به عنوان یک بازیگر اصلی در عرصه بین المللی برای دستیابی به اهداف مشخص شده جهانی، انکارناپذیر است.

استحضار دارید که ایران در سال 2020 میزبانی شانزدهمین کنفراس پژوهشی انجمن جهانی گاز (IGRC)، خواهد بود و تقارن برگزاری سومین دوره نمایشگاه صنعت گاز ایران را به عناون کانون رویدادهای گازی در جهان در سال 2020 مورد توجه بین المللی قرار می دهد.

سخنگوی نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران در توضیح گام های تعریف شده برای این رویداد جدید گفت:

اولین گام تعریف شده برای این نمایشگاه سالانه، معرفی آن در ایران و جامعه جهانی بوده است که علاوه بر برنامه ها و اطلاع رسانی های داخلی، با حمایت وزارت امورخارجه، سازمان توسعه تجارت و رایزنی های اقتصادی و بازرگانی ایران در خارج از کشور به نحو مطلوبی انجام پذیرفته است.

راد گفت: در نظر است با دوگام دیگر، سومین دوره آن در سال 99 هجری شمسی مطابق با 2020 میلادی، با مشارکت فعال بخش ­های مختلف دولتی و خصوصی ایران به همراه مشارکت­کنندگان خارجی به یک رویداد تثبیت شده در تقویم صنعت نمایشگاهی و حوزه انرژی ایران و جهان، مبدل شود.

وی تصریح کرد: بدون تردید این رویداد متولد شده به دلیل ظرفیت هایش دوره بلوغ خود را در مقایسه با سایر موضوعات نمایشگاهی در مدت زمان کوتاه تری طی می­کند.

خاطر نشان می شود مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران صبح امروز 10 شهریورماه ساعت 10 تا 12 در سالن ملل مرکز نمایشگاه های بین المللی با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار شد.

برگزاری نمایشگاه جهانی صنعت گاز 2020 در ایران
خبرهای مشابه
نظرات